Rybovka 2024

V neděli 7. 1. 2024 se konal ve Voticích v kostele sv. Františka a v Sedlci v kostele sv. Jeronýma koncert. Zazněla Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby a podle příznivé reakce posluchačů byla úspěšná. A jak vystoupení vnímáme my, účinkující zpěvačky? Píšeme za nás čtyři, které zpíváme za Votice. Zpíváme rády od malička. Deset let jsme členky ratměřického pěveckého sboru Jordánek pod vedením Mgr. Sylvy Stejskalové, která na zkoušky a koncerty dojíždí s rodinou obětavě z Prahy.

Před půldruhým rokem jsme se staly součástí smíšeného pěveckého sboru pod vedením tera Mgr. et Mgr. Václava Revendy. Sbor čítá až sto lidí plus orchestr, kde jsou významnými členy též učitelé a žáci ze ZUŠ Votice a Sedlec. Náš sbormistr nás svolává elektronickou cestou, protože ve sboru zpívají a hrají lidé z mnoha míst od Prahy po Votice, Sedlec, Žamberk…

První zkoušky se konají ve skupinách podle bydliště. Měly jsme štěstí, že nás pod svá křídla přijal pěvecký sbor Ekola ze Sedlce, který vede Mgr. Jitka Grécová.

Zpívat ve sboru je radost. Pod zkušeným vedením se rodí něco krásného v milé atmosféře, kde nechybí legrace, člověk přímo pookřeje a v dobré náladě a získané nové energii odchází ze zkoušky do všedního dne. Náš dirigent ter Václav Revenda je skvělý a velmi oblíbený. Při zkouškách je přísný, vede nás k co nejlepšímu provedení skladby, ale zároveň je trpělivý a empatický. Dovede vytknout chybu i povzbudit. Obdivujeme jeho energii a schopnost vše organizovat a oceňujeme, že se nám věnuje přes své náročné poslání.

Vlastní provedení koncertu je pro nás „třešnička na dortu“. Před koncertem jsme napjaté, ale hodně se těšíme. Když potom dozpíváme a ozve se potlesk, dirigent se na nás usměje a uznale zdvihne palec, je to úleva a velká radost.

Ještě přidáváme jedno poznání. Přestože jsme slyšely Rybovku mnohokrát, vnímaly jsme ji jako vánoční hudbu. Ale při jejím studování jsme si uvědomily, že se jedná o zhudebněný příběh vánoční noci, ve které se narodil Ježíš. Stačí se zaposlouchat nejen do hudby, ale i do textu, kterému je díky skvělým sólistům dobře rozumět. Těší nás, že sólistky sestry Křížkovy jsou ze sousedních Olbramovic.

Těšíme se na další zpívání a přátelská setkávání s ostatními zpěváky, členy orchestru a našimi posluchači.

Milena Sršňová, Jitka Babická, Majka Budková, Marie Kytýrová

Nepřítel rozházel mezi pšenici plevel a odešel. (Mt 13,25)